Home / آموزش / خاموش کردن ویندوز از طریق Command Prompt

خاموش کردن ویندوز از طریق Command Prompt

Shutdown-Computers-With-Command-Prompt-Logo

اکثر ما برای خاموش کردن ویندوز سیستم از منوی Start استفاده می‌کنیم. اما اگر بجای این گزینه از دستور مربوط در محیط CMD استفاده کنیم به ویندوز آسیبی وارد می‌شود؟ آیا می‌توان گفت برخی دستورات مخرب هستند و برخی دیگر خیر؟

در پست امروز مودمها به این پرسش‌ها پاسخ داده است.

زمانی که از دستور Shutdown –i در محیط Command prompt برای خاموش کردن ویندوز استفاده می‌کنیم آیا این کار برای کامپیوتر مخرب است؟

آیا استفاده از Windows CMD برای خاموش کردن ویندوز اشتباه است؟

پاسخ

Macro Bonelli و LPChip هر یک به طور جداگانه به این پرسش پاسخ داده اند. ابتدا پاسخ Macro Bonelli را با هم مرور می‌کنیم:

دستور Shutdown در ویندوز یک فرایند نرمال برای Shutdown/reboot/logoff در کامپیوتر را اجرا خواهد کرد. چنانچه تمام برنامه های در حال اجرا را بسته و فایل‌های خود را ذخیره کنید هیچ تفاوتی میان خاموش کردن ویندوز از طریق CMD ( با هر پارامتری) و یا استفاده از منوی Start وجود ندارد. این دستور به هیچ عنوان برای سیستم و یا فایل‌های موجود در کامیوتر مخرب و مضر نیست.

اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های در حال اجرا

چنانچه برنامه های در حال اجرا مانع خاموش شدن سیستم شوند، ویندوز به طور اتوماتیک به فعالیت آن‌ها خاتمه می دهد و اگر این امر امکان پذیر نباشد به شما اخطار خواهد داد. تنها مساله ای که در اینجا باید به آن اشاره شود تغییرات ذخیره نشده بر روی فایل‌هاست. در نرم افزارهایی مانند مجموعه آفیس زمانی که سیتم به طور ناگهانی و یا اتوماتیک خاموش شود و شما به هر دلیلی آخرین تغییرات مربوط به فایل را ذخیره نکرده باشید، هر زمان که مجددا سیستم را روشن و برنامه را اجرا کنید امکان بازیابی آن فایل برای شما فراهم است. اما در سایر برنامه ها که قابلیت بازیابی ندارند تمامی اطلاعات ذخیره نشده از دست خواهد رفت.

Shutdown-Computers-With-Command-Prompt-(1)

پاسخ LPChip در این مورد:

خیر، هرگز! هنگامی که شما از منوی Start برای خاموش کردن سیستم خود استفاده می‌کنید دقیقا دستور مشابه با دستور Shutdown در محیط CMD با پارامتری متفاوت اجرا می‌شود،.

دستور Shutdown –i نسبت به گزینه Shutdown در منوی Start از ویژگی متامیزی برخوردار است. برای مثال از دستور Shutdown –i می‌توان برای خاموش کردن کامپیوتر دیگر استفاده کرد.

همانطور که دستور Shutdown –i هیچ آسیبی به کامپیوتر شما وارد نمی کند، دستور –t 0 Shutdown –s نیز به هیچ عنوان مخرب نخواهد بود.

گزینه دیگری به شکل –f نیز وجود دارد که برای اجبار به Shutdown است. گرچه این دستور نیز برای سیتم مخرب نیست ما ممکن است منجر به از دست رفتن فایل‌های ذخیره نشده شود.

به طور معمول هنگام خاموش شده، ویندوز پیغامی برای شما ارسال می‌کند تحت این عنوان: برنامه هایی در حال اجرا هستند که مانع خاموش شدن ویندوز می‌شوند. آیا می‌خواهید فرایند Shutdown را کنسل کنید یا ادامه دهید؟ البته برای انتخاب گزینه مورد نظر یک زمان محدود نیز درنظر گرفته شده است. با انتخاب دستور –f بجای اینکه این پیغام برای شما ظاهر شود، سیستم فرض را بر این قرار می‌دهد که شما خواستار خاموش شدن قطعی سیستم هستید.

 

 

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.
با مودمها همراه باشید 🙂

About زهرا ایمن

زهرا در رشته‌ی فناوری اطلاعات دانش آموخته و علاقه زیادی به برنامه نویسی و گذری بر اخبار روز دنیای آی تی دارد. وی مقالات از این دست را زیاد دنبال میکند و با شما به اشتراک میگذارد .

Check Also

کلیدهای میان‌بر در تلگرام دسکتاپ

کلیدهای میان‌بر در تلگرام دسکتاپ

کلیدهای میان‌بر در تلگرام دسکتاپ را بشناسید در این مقاله از مودمها قصد داریم کلیدهای …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE