سپتامبر 27, 2020
آموزش اینترنت ترفند

چطور متوجه شویم که حساب کاربری یاهوی ما هک شده است؟

با این که هک یاهو بزرگ ترین هک تاریخ نام گرفته است، اما هر ساله هک های عظیم دیگری اتفاق می افتند که شانس این که شما دچار دست کم یکی از آن ها شوید، اصلا کم نیست! این حقیقت وجود دارد که بسیاری از شرکت ها در اولین فرصت ممکن، سعی در اخطار دادن به کاربرانش در مورد این شکاف های امنیتی دارند. اما حتی گاهی خود شرکت ها تا ماه ها و یا حتی سال ها متوجه وجود این شکاف های امنیتی نمی شوند!

 

در زیر خواهیم دید که چگونه می توانیم متوجه شویم که آیا قربانی این هک، یا شکاف های امنیتی مشابه این مورد قرار گرفته ایم یا نه.

 

حساب کاربری یاهو

یاهو اعلام کرده است که در حال حاضر مشغول ارسال ایمیل به صاحبان حساب های کاربری هک شده است. پس حتما بررسی کنید که آیا چنین ایمیلی را دریافت کرده اید یا نه. اما بدانید که باید مراقب پیغام های مشکوکی که مشابه چنین پیغامی هستند هم باشید، مثل پیغام هایی که از شما می خواهند روی هر لینکی کلیک کنید.

در ضمن، اگر هیچ ایمیلی از سوی یاهو دریافت نکرده اید، هنوز عوض کردن رمز عبوری و فعال کردن تایید دو مرحله ای اقدام هوشمندانه ای محسوب می شود.

 

سایر حساب های کاربری

یکی از بهترین روش ها برای بررسی تعداد زیادی از حساب های کاربری اصلی تان به طور همزمان، استفاده از وبسایت haveibeenpwned است. این وبسایت توسط “تونی هانت” (Tony Hunt) که یه پژوهشگر در این حوزه بوده و شکاف های داده ای را رهگیری می کند، اجرا و اداره می شود.

برای استفاده از این سایت، تمام آدرس های ایمیل را که به طور معمول از آن ها استفاده می کنید، درون سایت وارد کنید تا ببینید که کدام یک از این حساب های کاربری احتمال دارد که آلوده شده باشند. این وبسایت به شما می گوید که در صورت آلودگی حساب کاربری تان، این هک در چه زمانی اتفاق افتاده است و دقیقا کدام اطلاعات تحت تاثیر قرار گرفته اند.

 

همچنین می توانید برای قسمت هشدار های مربوط به آدرس ایمیل تان ثبت نام کنید تا بتوانید به محض آن که شکاف امنیتی جدیدی پیدا شد، از وجود آن با خبر شوید.
با این که ممکن است هنوز منابع دیگری برای رهگیری اطلاعات شخصی در اینترنت وجود داشته باشد، وبسایت هانت یکی از بهترین و گسترده ترین وبسایت ها از این نوع است. پس سر زدن به این وبسایت و وارد کردن آدرس های ایمیلتان فکر بدی به نظر نمی رسد.0

Related posts

مرورگر آزمایشی کروم برای اندروید (Chrome Canary)

زهرا ایمن

بک آپ گرفتن از عکس های آیفون روی گوگل

زهرا ایمن

منوی مخفی تلگرام را برای حل مشکلات بشناسید

زهرا ایمن
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید، اما اگر بخواهید، می توانید آن را لغو کنید. قبول میکنم بیشتر بخوانید

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x