Home / آموزش / چطور متوجه شویم که حساب کاربری یاهوی ما هک شده است؟

چطور متوجه شویم که حساب کاربری یاهوی ما هک شده است؟

با این که هک یاهو بزرگ ترین هک تاریخ نام گرفته است، اما هر ساله هک های عظیم دیگری اتفاق می افتند که شانس این که شما دچار دست کم یکی از آن ها شوید، اصلا کم نیست! این حقیقت وجود دارد که بسیاری از شرکت ها در اولین فرصت ممکن، سعی در اخطار دادن به کاربرانش در مورد این شکاف های امنیتی دارند. اما حتی گاهی خود شرکت ها تا ماه ها و یا حتی سال ها متوجه وجود این شکاف های امنیتی نمی شوند!

 

در زیر خواهیم دید که چگونه می توانیم متوجه شویم که آیا قربانی این هک، یا شکاف های امنیتی مشابه این مورد قرار گرفته ایم یا نه.

 

حساب کاربری یاهو

یاهو اعلام کرده است که در حال حاضر مشغول ارسال ایمیل به صاحبان حساب های کاربری هک شده است. پس حتما بررسی کنید که آیا چنین ایمیلی را دریافت کرده اید یا نه. اما بدانید که باید مراقب پیغام های مشکوکی که مشابه چنین پیغامی هستند هم باشید، مثل پیغام هایی که از شما می خواهند روی هر لینکی کلیک کنید.

در ضمن، اگر هیچ ایمیلی از سوی یاهو دریافت نکرده اید، هنوز عوض کردن رمز عبوری و فعال کردن تایید دو مرحله ای اقدام هوشمندانه ای محسوب می شود.

 

سایر حساب های کاربری

یکی از بهترین روش ها برای بررسی تعداد زیادی از حساب های کاربری اصلی تان به طور همزمان، استفاده از وبسایت haveibeenpwned است. این وبسایت توسط “تونی هانت” (Tony Hunt) که یه پژوهشگر در این حوزه بوده و شکاف های داده ای را رهگیری می کند، اجرا و اداره می شود.

برای استفاده از این سایت، تمام آدرس های ایمیل را که به طور معمول از آن ها استفاده می کنید، درون سایت وارد کنید تا ببینید که کدام یک از این حساب های کاربری احتمال دارد که آلوده شده باشند. این وبسایت به شما می گوید که در صورت آلودگی حساب کاربری تان، این هک در چه زمانی اتفاق افتاده است و دقیقا کدام اطلاعات تحت تاثیر قرار گرفته اند.

 

همچنین می توانید برای قسمت هشدار های مربوط به آدرس ایمیل تان ثبت نام کنید تا بتوانید به محض آن که شکاف امنیتی جدیدی پیدا شد، از وجود آن با خبر شوید.
با این که ممکن است هنوز منابع دیگری برای رهگیری اطلاعات شخصی در اینترنت وجود داشته باشد، وبسایت هانت یکی از بهترین و گسترده ترین وبسایت ها از این نوع است. پس سر زدن به این وبسایت و وارد کردن آدرس های ایمیلتان فکر بدی به نظر نمی رسد.

About زهرا ایمن

زهرا در رشته‌ی فناوری اطلاعات دانش آموخته و علاقه زیادی به برنامه نویسی و گذری بر اخبار روز دنیای آی تی دارد. وی مقالات از این دست را زیاد دنبال میکند و با شما به اشتراک میگذارد .

Check Also

Linksys WAG120N

تنظیمات وایرلس مودم Linksys WAG 120N

تنظیمات وایرلس مودم Linksys WAG 120N تنظیمات وایرلس مودم Linksys WAG 120N به سادگی هرچه …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE