Home / اخبار / ۷ نکته‌‌ قبل از خرید لپ تاپ مخصوص بازی در بازار ایران

۷ نکته‌‌ قبل از خرید لپ تاپ مخصوص بازی در بازار ایران

مدتی است که بسیاری از کاربران به دلایل متعددی ترجیح می‌دهند که به جای خرید یک پی‌سی قدرتمند و لوازم جانبی مخصوصش، یک لپ‌تاپ را برای اجرای بازی‌های پی‌سی انتخاب کنند و از مزیت‌های کم حجم بودن و سهولت جابجاییِ دستگاه گیمینگ خود در کنار اجرای مناسب نرم افزارهای اداری و حرفه‌ای برخوردار شوند. لپ‌تاپی که ممکن است همان توانایی و راندمانِ مشابه‌ی یک پی‌سی را نداشته باشد، اما دست کم در برآورده کردن نیازهای آنها با تنظیمات و فریم پایین‌تر و ایجاد نوعی توازن بین خواسته‌های کاربر و بودجه‌ی مورد نظر توانا باشد. با این شرایط ضرورت آگاهی بخشیدن به کاربران و خریداران ایرانی قبل از انتخاب و خرید محصولات جدید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، به علاوه‌ی این که مثل همیشه برخی شرایط خاصِ بازار ایران لزوم دانستن و دقت در برخی موارد خاص را که در مناطق جغرافیایی دیگر آنچنان مطرح نیست پر رنگ می‌کند.

در این جا نظر کاربران زومجی را به برخی نکات مغفول اما مهم و کلیدی در هنگام انتخاب و خرید لپ‌تاپ مخصوص بازی جلب می‌کنیم. ابتدا از شرح دو تجربه‌ی خرید مستند در ارتباط با دو لپ‌تاپ گیمینگ توسط دو کاربرِ متفاوت که در همین تابستان اتفاق افتاده آغاز می‌کنیم. تجربیاتی که شور و شوق خرید یک محصول جدید و تجربه‌ی نو را به دردسرهای بعد از آن و گرفتاری رفع مشکلات پیش آمده تبدیل کردند.

روایت دو تجربه‌ی متفاوت از خرید لپ‌تاپ مخصوص بازی در بازار داخلی

یکی از دوستان من و کاربر انجمن‌های تخصصی بازی مدت مدیدی بود که در مورد خرید و انتخاب لپ‌تاپ گیمینگِ متناسب با بودجه‌ی خود مشاوره می‌گرفت و با من هم مشورت می‌کرد. سرانجام پس از تحقیق زیاد و فرآهم شدن بودجه‌ی مربوطه، به بورس بازار اصلی کامپیوتر مراجعه کرد و پس از پرس و جو از قیمت‌های اعلامی مختلف، مدلی را که انتخاب کرده بود از یکی از فروشگاه‌های معتبر تهیه کرد. اما پس از بازگشت به خانه و راه اندازی دستگاه با مورد عجیبی مواجه شد که باعث سردرگمی و ناراحتی زیادش شد و تمام هیجان و لذت خرید را به یک باره از او گرفت. او پس از باز کردن محصول در خانه تصمیم گرفت که دستگاه را در سایت رسمی سازنده ثبت کرده و از قابلیت‌هایش برخوردار شود. اما در هنگام ثبت شماره سریال لپ‌تاپِ خود، در کمال شگفتی دریافت که شماره سریال مذکور قبلا در سایت سازنده ثبت شده است! با در نظر گرفتن این که این سایت تنها مخصوص مشتریان نهایی و ثبت محصولات به صورت تکی و پشتیبانی است، نمایش چنین پیامی نمی‌تواند تصادفی بوده یا ثبتِ محصول توسط فروشنده یا نمایندگی انجام شده باشد. این در حالی بود که فروشنده دستگاه را در حضور خریدار از حالت بسته بندیِ باز نشده (اصطلاحا پلمپ) خارج کرده و تحویل داده بود.

 

– در تجربه‌ی دیگری که اتفاقا یکی از نویسندگانِ همکار ما در روزهای گذشته از سر گذرانده است، یک لپ‌تاپ مخصوص بازی خریداری شده بود. همکار ما برای اطمینان بیشتر این محصول را مستقیما از سایت رسمی نمایندگی این شرکت در ایران سفارش داده بود. این لپ‌تاپ هم مانند تجربه‌ی شرح داده شده‌ی اول فاقد سیستمِ عامل عنوان شده بود، در صورتی که سیستم عامل ویندوز ۱۰ به همراه ابزارهای کاربردی و مفید در تمام محصولات گیمینگ باید به صورت پیش‌فرض نصب شده باشند و موردی نیست که به صورت انتخابی در سایت رسمی ذکر شده باشد. روی این دستگاه نیز با نسخه‌های متفاوت ویندوز و نصب‌ جدید مشکل جدیِ BSOD روی دستگاه رخ می‌داد و در فواصل تصادفی و بی دلیل هم تکرار می‌شد. پس از بررسی مشخصات فنی دستگاه با نرم افزارها و آزمون‌های فشار مختلف، با تعجب ‌‌‌دریافتیم که بر روی این دستگاه دو گونه‌ی متفاوت از حافظه‌ی رم نصب شده است. عجیب‌تر این که دو ماجول با تراشه‌های متفاوت روی یک بانک حافظه نصب شده بودند! کاری که از محصولی که ساخت سازنده‌ی اصلی باشد هرگز انتظار نمی‌رود. حتی SSD استفاده شده در این محصول نیز مدلی به غیر از مدل‌های مرسوم و شناخته شده در سازنده‌ی اصلی و از مدل‌های رایج در بازار داخلی بود که سرعت بسیار کمتری نسبت به نمونه‌های مشابه دیگر دارد.

در هر حال بعد از چند روز از گذشت این قضیه، نمایندگی مربوطه در حرکتی ابتکاری و دلیلی نامعلوم، نام اصلیِ محصول را در سایت خود تغییر داد و بدون تغییر لینکِ محصول مذکور، آن را با نام جدیدی فهرست کرد که ارتباطی با نام محصول اصلی نداشت.

 

سناریوهای مختلف برای لپ‌تاپ‌های موجود در بازار داخلی و توصیه‌های ما

۱- بسیاری از لپ‌تاپ‌هایی که به صورت متناوب به بازار داخلی وارد می‌شوند از انواع Refurbished هستند. این دستگاه‌‌ها همگی به دلایلی نظیر خرابی یکی از قطعات قبلا به سازنده مرجوع شده‌اند و سازنده هم پس از تعمیر و تایید مجدد کارکرد آن در بخش کیفی، آنها را با قیمت بسیار کمتری به خریداران می‌فروشد. این نوع از خروجی‌های خط تولید عموما روی بسته بندی و خود دستگاه برچسب‌هایی دارند که آنها را از محصولات تازه متمایز می‌کند و به خریدار نهایی در مورد دست دوم بودن خود هشدار می‌دهد.

متاسفانه بسیاری از فروشندگان جزء از این تفاوت‌ها آگاه نیستند و دیده شده که حتی قطعاتی با برچسب “بازسازی شده” را در ویترین فروشگاه خود قرار می‌دهند. برخی از سودجویان هم به خاطر فروش بهتر سعی می‌کنند که به نحوی آثار و نوشته‌های مربوط به مرمتی بودن قطعات را از بین ببرند و آن را به جای محصول نو به خریداران عرضه کنند (در مورد قطعات پی‌سی این حالت بیشتر در مورد هارددیسک‌ها مصداق دارد). به نظر نمی‌رسد که نظارت خاصی برای تفکیک این گونه محصولات از مدل‌های جدید و اطلاع رسانی به کاربران و خریداران در این زمینه وجود داشته باشد. اکیدا توصیه می‌شود که همیشه به این گونه محصولات حساس باشید و از خرید آنها دوری کنید.

۲- بسته بندی بسیاری از دستگا‌ه‌ها در داخل کشور یا در نمایندگی‌ها یا فروشگاه‌ها باز شده و محتویات آنها تغییر می‌کند. مثلا برخی لوازم اضافی همراهِ محصول، لوازم جانبی و آداپتورهای برق، ماوس ، کیف و مواردی از این دست ممکن است برداشته شوند و به صورت مجزا به فروش روند یا اینکه برای استفاده با دستگاه دیگری که این لوازم را ندارد و شبیه کردن آن به محصول جدید و باز نشده استفاده شود. معمولا خود دستگاه را نمی‌توان با جعبه و بسته بندی محصولِ دیگری به فروش رساند، چون شماره سریال لپ‌تاپ و برچسب‌های روی جعبه و کارت گارانتی باید مطابقت داشته باشند و معمولا مشتری‌ها در این مورد آگاهی دارند. در غیر اینصورت پس از خرید و در هنگام نیاز به خدمات یا استفاده از گارانتی، مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد و نمایندگی مسئولیت آن را نخواهد پذیرفت. ارائه‌ی اشانتیون و هدایایی نظیر آنتی ویروس رایگان (که عموما هم از انواع تقلبی و کپی شده و بدون لایسنس معتبر هستند) هم نباید تمرکز شما را از بررسی کامل بودنِ لوازم موجود در بسته بندی دور کند. هدایای اضافی را باید به کل در خرید و انتخابِ خود نادیده بگیرید.

۳- برخی لپ‌تاپ‌ها با مشخصاتی کاملا متفاوت از مدل‌های جهانی در بازار عرضه می‌شوند که این مورد می‌تواند هم روی قیمت تمام شده و هم راندمان و کارکرد دستگاه تاثیر بسزایی داشته باشد. این تفاوت معمولا با شماره یا پسوندی در انتهای مدلِ اصلی دستگاه قابل تشخیص و بررسی است. مثلا ممکن است لپ‌تاپ فاقد سیستم عامل باشد یا در بخشی از آن قطعه‌ای اختیاری (Optional) استفاده نشده باشد یا قطعه‌ای با سرعت پایین‌تر به کار رفته باشد. هر چند که همه‌ی سازندگان در سایت‌های رسمی خود همیشه هشدار می‌دهند که “مشخصاتِ این مدل ممکن است بدون اعلام قبلی و بر اساس بازار و منطقه‌ی جغرافیایی خاص تغییر کند” ، اما به علت نبود فروشگاه‌های مخصوص بازار داخلی و عدم تعیین قیمت رسمی از سوی سازنده و عدم اطلاع رسانی شفاف، محصولاتِ فوق غالبا بر اساس همان مشخصه‌ها و قیمت محصولِ جهانی (با امکانات کامل، سیستم عامل اوریجینال و داشتن گزینه‌های انتخابی) تبلیغ و بازاریابی می‌شوند.

۴- برخی تولیدات  با اسم برند و مدل اصلی تبلیغ و بازاریابی می‌شوند، در حالی که به نظر می‌رسد توسط نمایندگی به صورت قطعات آماده و CKD وارد کشور شده در واحدهای صنعتی داخلی اطراف تهران مونتاژ و آماده‌ی عرضه می‌شوند. معمولا اطلاع رسانی خاصی از طرف نمایندگی در این موارد نمی‌شود و تشخیص اینکه کدام محصول وارداتی است و کدام یک در داخل کشور مونتاژ شده هم برای کاربران دشوار است. تنها پس از خرید است که ممکن است ایجاد برخی مشکلات و مشاهده‌ی ناهمگونی در ساخت و مونتاژ، ظنِ کاربر را نسبت به کیفیت و چگونگی ساخت و تست محصول برانگیزد.

بر طبق تجربه‌ای که با شما در میان گذاشتیم، عدم دستیابی به راندمان تعیین شده و نتایج ثبت شده در بنچمارک‌ها برای محصول اصلی و عدم حصول استانداردهای کیفی مطلوب می‌تواند از مشکلات محصولاتی باشد که به این شکل آماده سازی و عرضه می‌شوند، ضمن این که مراحل کنترل کیفی و تست‌های تضمین سلامت محصولِ خروجی هم ممکن است نادیده گرفته شود. این مورد را نه فقط در مورد لپ‌تاپ‌ها، بلکه دستگاه‌های چند منظوره یا All in One ساخته شده در داخل نیز قبلا مشاهده کرده‌ایم.

۵- محصولات مخصوص بازی عموما با سیستم عامل نصب شده و اوریجینال عرضه می‌شوند. اما سیستم عاملی که سازندگان بزرگ روی محصولاتشان نصب می‌کنند با نسخه‌هایی که مشتریان نهایی می‌توانند در فروشگاه‌ها تهیه می‌کنند متفاوت است. این ویندوزها از نوع OEM و با لایسنس‌های مخصوص سازنده است که کد آن در بایوس دستگاه ثبت می‌شود و ویندوز هم اولین بار پس از اجرا، کد سخت افزاری یکتایی را از روی ترکیب قطعات اصلی سیستم بدست آورده و به آن اختصاص می‌دهد. خصوصیت این ویندوز این است که فقط یک بار روی همین سخت افزار فعال (Active) می‌شود و با تغییر قطعات کلیدی از حالت اکتیو خارج خواهد شد و قابل انتقال به سیستم دیگری هم نیست. فعال سازی مجدد آن هم منوط به تماس با تلفن پشتیبانی مایکروسافت در کشورهای پشتیبانی شده است.

با این توضیح اگر فردی بخواهد به هر دلیلی در قطعات اصلی لپ‌تاپی که ویندوز اوریجینال دارد تغییر ایجاد کند، مجبور است سیستم عامل آن را از روی ذخیره ساز به کلی پاک کند، در غیر اینصورت خریدار دیر یا زود متوجه فعال نبودن کامل ویندوز می‌شود و ترفند فروشنده بی اثر خواهد شد. پس توصیه می‌کنیم دست کم برای خریدِ لپ‌تاپ گیمینگ با بودجه‌ی نسبتا بالایی که باید برایشان هزینه کرد، ترجیحا به دنبال مدل‌های دارای سیستم عامل اوریجینال باشید.

۶- در مورد محصولات بررسی شده  ملاک ما تنها محصولاتی هستند که در کارخانه‌های اصلی آن برند تولید شده و به بازار عرضه شده‌اند. تمام آزمایشات و قضاوت‌ها تنها بر اساس مدل‌های اصلی انجام شده که برخی را مستقیما از شرکت مادر دریافت کرده بودیم. با رویدادهایی که در این باره تجربه کرده‌ایم ناچاریم تاکید کنیم که ملاک معرفی و انتخاب محصولات ما در زومجی، تنها همان مدل‌های اصلی را در بر می‌گیرد و شامل مدل‌های دستکاری شده یا تولید داخل نمی‌شود، هر چند که ظاهرا همنام و دارای مشخصات یکسان هم باشند. باعث نگرانی است که ظاهرا طی ماه‌های متمادی برخی مدل‌ها از یک برند در سکوت خبری به اسم همان مدل‌های اصلی به بازار عرضه شده و در عین حال مبدا تولید واقعی آنها پنهان باقی مانده است و معیارهای کنترل کیفی و تست کارکرد محصولِ آنها هم ظاهرا با استانداردهای شرکت سازنده هم‌ترازیِ روشنی ندارد.

از آنجایی که مثل همیشه محصولات گیمینگ از برندهای مختلف در فهرست آینده‌ی راهنمای خرید لپ‌تاپ‌های منتخب برای بازی قرار دارند، تاکید می‌کنیم که ملاک ما فقط مدل‌هایی خواهد بود که در رده‌ی جهانی و از طرف خود سازنده عرضه می‌شوند.

۷- سعی کنید همیشه جدیدترین و آخرین مدل‌های عرضه شده برای بازی را در فهرست خرید خود در اولویت دهید. مدل‌های جدید تراشه‌های اصلی قوی‌تر و سریع‌تری دارند، راندمان بهتری در بازی‌ها ارائه می‌کنند و در عین حال مصرف کمتر و دوام بهتری در استفاده از باتری خواهند داشت. اما مورد مهم از نگاه ما در این مقاله این است که احتمال دستکاری یا بازسازی شده بودن محصولات جدید کمتر است تا محصولاتی که یکسال یا بیشتر از معرفی آنها گذشته و مدل‌های مختلفی از آنها را در خرده فروشی‌ها می‌توان یافت.

 

 

جمع بندی

در مجموع چیزی که مشخص و محرز است این است که بازار محصولات رایانه‌ای و مخصوصا لپ‌تاپ‌ها در این چند ساله در ایران گسترده‌تر شده و هم مشتریان و هم فروشندگان را با مسائل جدیدی روبرو کرده است. عدم سهولت دسترسی مستقیم به محصولات بازار جهانی برای ایرانیان و تحریم‌های مالی و فناوری باعث رشد واسطه‌ها و شرکت‌های خدماتی شده که هیچ کدام قادر به ارائه، پشتیبانی و خدمات دهی به خریداران خود مانند شرکت‌های جهانی نیستند و ایرانیان از شرایطی همسان با خریداران دیگرِ این محصولات در کشورهای اروپایی، امریکایی و حتی کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس برخوردار نیستند. اگر کم اطلاعی کاربران و خریداران را به برخی سودجویی‌ها و عدم شفافیت‌ها در بازار سنتی منفک ایران از بازار جهانی اضافه کنیم، نتیجه می‌گیریم که  شهروندان ایرانی باید موارد و ملاحظات بسیاری بیشتری را در هنگام خرید این قبیل محصولات در نظر داشته باشند. نکاتی که در بسیاری موارد حتی برای حرفه‌ای‌ها و کاربران مجرب هم به آسانی قابل تشخیص نیست و تردید در مورد اصالتِ محصول را تا مدت‌ها بعد از چنین خریدی برطرف نمی‌کند.

 

 

 

About زهرا ایمن

زهرا در رشته‌ی فناوری اطلاعات دانش آموخته و علاقه زیادی به برنامه نویسی و گذری بر اخبار روز دنیای آی تی دارد. وی مقالات از این دست را زیاد دنبال میکند و با شما به اشتراک میگذارد .

Check Also

کار کردن با اپلیکیشن پیش از نصب

کار کردن با اپلیکیشن پیش از نصب

قابلیت کار کردن با اپلیکیشن پیش از نصب در ویندوز 10 کار کردن با اپلیکیشن …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE